ARTURKUBIAK
Strona Główna ˇ Artykuły ˇ Download ˇ Forum ˇ Linki ˇ Kategorie Newsówśroda, Lipiec 08, 2020
album 2
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 21
Najnowszy Użytkownik: DougStiny
Sztolnia w górze Wielisławka
0111
Lubiechowa - Łomy.
skarbyNieczynny średnich rozmiarów kamieniołom , położony u podnóża południowego
stoku zalesionego wzgórza Chmielnik . Wyrobisko brunatno-szare i szarozielone
melafiry .Charakteryzują się występowaniem małych owalnych pustek pozostałości
po pęcherzykach gazów wydostające się na powierzchnie lawy wulkanicznej. W
niektórych pustkach wykrystalizowały minerały, tworząc tak geody i migdały.
Śnieżne Kotły kwiecień 2016
kotlŚnieżne Kotły (niem. Schneegruben, czes. Sněžné jámy) – kotły polodowcowe w Karkonoszach, w południowo-zachodniej Polsce.Śnieżne Kotły składają się z dwóch cyrków lodowcowych – od zachodu Małego Śnieżnego Kotła i od wschodu – Wielkiego Śnieżnego Kotła, oddzielonych skalistą grzędą.Głębokość Wielkiego Śnieżnego Kotła wynosi ok. 250 m, a wysokość ścian osiąga 150 m. Są one pocięte siedmioma żlebami, u wylotu których narosły stożki usypiskowe. Dno kotła leży na wysokości ok. 1245 m n.p.m.Głębokość Małego Śnieżnego Kotła wynosi ok. 300 m, a wysokość ścian skalnych dochodzi do 100 m. Ściany są poprzecinane kilkoma żlebami. Poniżej wylotów żlebów znajdują się stożki usypiskowe (piargi). Jego dno leży na wysokości ok. 1175 m n.p.m.
Odlotowa wystawa na Cytadeli
desOdlotowa wystawa na Cytadeli,Wystawa "Uzbrojenie i wyposażenie polskich jednostek powietrzno-desantowych 1945-1996" była czynna do 12 maja.atrakcją, towarzyszącą wystawie, były treningowe skoki spadochronowe,
Powstanie wielkopolskie
powstaniePowstanie wielkopolskie – powstanie polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej zaistniałe na przełomie lat 1918–1919. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej umacniającej swoją niepodległość.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania, owacyjnie witany. Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar. Nazajutrz 27 grudnia swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.
Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową. Było to jedno z czterech, obok powstania wielkopolskiego 1806 roku, powstania sejneńskiego w 1919 roku i II powstania śląskiego w 1920 roku, zwycięskich powstań w dziejach Polski. Pierwsze z polskich powstań z tamtego okresu, które umożliwiło realizację wszystkich założonych celów.
McDonnell Douglas MD-500
http://i67.tinypic.com/2wevw61.jpgMcDonnell Douglas MD 500 – amerykański jednosilnikowy lekki śmigłowiec wielozadaniowy z pięciołopatowym wirnikiem. Oblatany w 1967 roku, powstał jako wersja eksportowana modelu OH-6A Cayuse, skonstruanego w roku 1963 przez wytwórnię Hughes. Zmodernizowana wersja cywilna wykorzystywana jest jako śmigłowiec turystyczny. Wersja wojskowa, nad którą rozpoczęto pracę w 1984 roku (MD 500/530 Defender), może być wyposażona w rakiety niekierowane i kierowane oraz karabiny maszynowe.
Poznań Garbary
parowusPoznań Garbary – stacja kolejowa w pobliżu północnego końca ulicy Garbary w Poznaniu. Powstała w 1888 roku. Podczas II wojny światowej poważnie zniszczona, odbudowana została w roku 1946. Przez lata nosiła nazwę Poznań Tama Garbary.We wrześniu 1950 stwierdzono w rejonie stacji (ulica Garbary róg Północnej, pod płotem stacyjnym) jedno z pierwszych w Polsce stanowisk iwy rzepieniolistnej, która została tu zawleczona prawdopodobnie z kolejowym transportem wojskowym w czasie II wojny światowej. Było to kilka okazów, przekraczających dwa metry wysokości. Rośliny odnawiały się rokrocznie w mniej więcej tej samej liczbie.
Jaskinie Kochanowskie
jas koJaskinie i schroniska podskalne w Kochanowie znajdują się w dwóch starych wyrobiskach. Pierwsze z nich mniej znaczące, znajduje się tuż przy drodze Kochanów – Mieroszów. Dokładnie poniżej domu nr 35, na lewym brzegu Kochanówki, tu w skale z kontaktem piaskowiec - dolomit (pizoidowo-skorupowy), znajduje się: Schronisko w Kochanowie I (11m dł.), Schronisko w Kochanowie IX (4m dł.) i Jaskinia Rozkuta (40m dł.); powstała w znacznym stopniu za sprawą eksploatacji dolomitu. - Jaskinie w kamieniołomie przy drodze, szczególnie pięknie prezentują się w okresie zimowym (podczas okresu tajania), wówczas wloty obiektów pozasłaniane są tu zwisającymi soplami, które niekiedy tworzą piękną kurtynę lodową.Drugi z kamieniołomów znajduje się na północ od Stołu Sędziowskiego (w niedużej odległości od zielonego szlaku turystycznego), ściśle na zalesionym wzgórku pomiędzy wzgórzem Czerep i Trębna na obszarze Wzgórz Krzeszowskich.
Jezioro Bukowskie (Lubawka)
zalZbiornik Bukówka (Zbiornik Bukówka) – zbiornik zaporowy położony w dolinie Bobru w województwie dolnośląskim, powiecie kamiennogórskim, gminie Lubawka.
Zbiornik ma powierzchnię 199 ha (przy maksymalnym poziomie piętrzenia) i pojemność około 16,9 mln m³. Powstał w latach 1978-1989 po zbudowaniu w przełomie Bobru przez Szczepanowski Grzbiet (na zachód od wsi Bukówka), zapory o wysokości 25,5 m.
Zbiornik powstał w latach 1903−1907 jako suchy zbiornik retencyjny po wybudowaniu zapory w przełomie. W latach 1978-1989 powiększono go przez wybudowanie na zachodniej stronie zbiornika bocznej zapory, osłaniającej Miszkowice. W ten sposób utworzono jeden z najwyżej położonych w Polsce zbiorników zaporowych (rzędna korony 537,10 m n.p.m..)
Rezerwat przyrody Głazy Krasnoludków
gkRezerwat przyrody "Głazy Krasnoludków" – rezerwat przyrody nieożywionej w południowo-zachodniej Polsce, w woj. dolnośląskim.

Rezerwat położony jest w Zaworach - północno-zachodniej części Gór Stołowych, w Sudetach Środkowych, na zboczu zalesionego wzniesienia, nad potokiem Jawiszówka, około 2,0 km na południowy zachód od Gorzeszowa.

Został utworzony w 1970 roku zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego (Monitor Polski z 1970 r., nr 25, poz. 210 9). Jest to rezerwat o powierzchni 9,04 ha, utworzony dla ochrony form skalnych i rzadkich gatunków roślin chronionych oraz naturalnych zbiorowisk roślinnych. Rezerwat utworzono głównie dla zachowania i ochrony naturalnych form wietrzenia piaskowca wieku górnokredowego. Znajdują się tu Gorzeszowskie Skałki, tworzące formy przypominające postacie, ściany, wieże, grzyby, zwierzęta, zbudowane z piaskowców i margli wyżłobionych przez wodę.
Kolorowe jeziorka
kolorowe jeKolorowe jeziorka – cztery stawy u podnóża Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.) w Rudawach Janowickich, w województwie dolnośląskim. Powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni, z których największa i najstarsza (z 1785 roku), usytuowana na terenie Purpurowego Jeziorka, nosiła nazwę Hoffnung. Pozostałe kopalnie nosiły nazwy: Neues Glück (1793 – teren Błękitnego Jeziorka) i Gustav Grube (1796 – teren Zielonego Jeziorka). W kopalniach wydobywano w latach 1785–1925 piryt, przerabiany na kwas siarkowy w Płoszowie.
Strona 4 z 21 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
free counters

237260 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-2005


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie